Nálety, okupace, samet. Orchestr s baletem vystřihly život republiky

Police Symphony Orchestra vybrala v benefici na Klučance skoro půl milionu korun. Komponovaný program mladých symfoniků Panta Rhei provedl diváky zdrcujícími i nadějnými okamžiky z dějin Československa. Na louku dorazily tisíce lidí, přesuny zvláštními autobusy se neobešly bez zpoždění ani hádek.

Když po páteční 19. hodině na polickém nádraží stála asi stometrová fronta a mezi Policí nad Metují a nedelekou loukou v údolí Klučanky u Ostaše kmital jeden narvaný autobus za druhým, bylo jasné, o čem se bude v regionu mluvit jako o největší kulturní události roku.

Zájem o benefiční open air koncert Police Symphony Orchestra, nazvaný Panta Rhei - Když Klučanka přihlíží, byl obrovský.


Louka pod stolovou horou Ostaš s oblíbeným skalním městemse zaplnila natolik, že by se za takové publikum nemusel stydět ani Kabát. Atmosférabyla dechberoucí a účast jen potvrdila, jakou popularitu toto uskupení za poslední roky získalo.

Večer nadmíru naplnil očekávání, benefiční koncert, při kterém vystoupilo na 150 účinkujících včetně sólistů Baletu Národního divadla i ochotníků vynesl pořadatelům na dobrovolném vstupném 484 787 korun. „Je to více než za předchozí čtyři ročníky dohromady,“ prozradila členka orchestru Petra Šotolová. Peníze získá Nadační fond Hospital Broumov.

Pořadatelé akcesoudí, že si na louku u lesa našlo cestu možná až šest tisíc lidí.

„Bylo to náročné, ale výsledek stojí za to. Nejkrásnějšíje pro mne pocit, že se na tom podílel tak velký počet lidí. Je krásné, když si lidé navzájem pomáhají a podporují se. Když pak slyšíte konečnou částku, která dosáhla téměř půl milionu, až z toho zamrazí,“ shrnula zakladatelka Police Symphony Orchestra Petra Soukupová.

Panta rhei znamená řecky, že vše plyne, vše je pohyblivé. A celý večer také utekl jako voda.

Publikum se ve skoro dvouhodinovém programu dočkalo překvapivého průletu letadla těsně nad areálem, pěveckých výkonů herců a zpěváků Jana Sklenáře a Venduly Příhodové, sólistů Baletu Národního divadla s primabalerínou Alinou Nanu, nového cirkusu v podání slovenských akrobatů s cyr wheel a hlavně šestnácti skladeb šitých na míru v podání muzikantů Police Symphony Orchestry s dirigenty Věrou Vlčkovou a Joelem Hánou.

Dramaturg s nezapíraným patosem, ale srozumitelným jazykem připomněl zásadní a také většinou nejtěžší okamžiky českého národa ve 20. století. Zazněl proslov Beneše oznamující vznik protektorátu v područí Říše i projev Gottwalda vrátivšího se z Hradu. Přijely tanky, hořela pochodeň, cinkalo se klíči.

„Tento ročník byl snad nejvýpravnější a doufáme, že to byl, je a bude nezapomenutelný zážitek pro účinkující i diváky,“ uzavřela Šotolová, která v orchestru hraje na flétnu a pikolu.

Předešlé benefice orchestru s 65 hráči zavedly diváky třeba na polické náměstí, do broumovského kláštera nebo Adršpašských skal. Čítaly na 327 účinkujících, osm tisíc diváků a vynesly více než 360 tisíc korun.

Autor: Ladislav Pošmura
originál článku

Komentáře

×
Doposud nebyl vložen žádný komentář.